تبلیغات
دکتر مسیح بابائیان - ناتوانی جنسی چیست؟
خوش آمدید

ناتوانی جنسی چیست؟

ناتوانی جنسی چیست ؟
آیا درمان ناتوانی جنسی به این سادگی است؟
ناتوانی جنسی یک مشکل مشترک است که بیمار و همسرش را تحت تاثیر قرار می دهد. چگونه می توان به بیماران در زمینه درمان ناتوانی جنسی کمک کرد ؟
گفته می شود که شایع ترین مشکل درمان نشده در جوامع مختلف ناتوانی جنسی است و تنها %1 افراد مبتلا به ناتوانی جنسی تحت درمان قرار می گیرند.
شایع ترین علل عدم درمان ناتوانی جنسی نداشتن اطلاعات کافی در مورد روشهای درمانی مطمئن و بدون خطر آن می باشد.
بیش از %10 افراد جامعه ( حدود 3 میلیون زوج در ایران ) دچار مشکل ناتوانی جنسی هستند.  پس شما تنها نیستید "

ناتوانی جنسی مردان چیست ؟
بطور ساده عدم توانایی در ایجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی مردان گویند که نه تنها تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی افراد دارد بلکه مشکل مشترکی است که خود شخص و همسر او را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث اضطراب، افسردگی و کاهش برداشت شخصی از زندگی زناشویی افراد و از بین رفتن اعتماد به نفس می شود که هر یک به تنهایی باعث افزایش عوارض روحی و اجتماعی مربوط به این بیماری  می شود لذا درمان ناتوانی جنسی از اولویت خاصی برخوردار است..

آیا بیماری ناتوانی جنسی نادر است ؟
میلیونها زوج در دنیا از مشکل ناتوانی جنسی رنج می برند. با افزایش سن از پنجاه سال به هفتاد سال شیوع این بیماری از حدود %5 به %15 افزایش می یابد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که %60 مردان در دهه پنجم عمر خود قادر به فعالیت جنسی هستند ولی با رسیدن به دهه هفتم زندگی این توانایی تنها در %33 آنها وجود دارد.%60 مردانی که دچار سکته قبلی شده اند از ناتوانی جنسی رنج می برند و %50 افراد دیابتیها نیز این مشکل را دارند. لازم به ذکر است که ناتوانی جنسی حتی در %5 افراد زیر 40 سال نیز با درجات مختلف وجود دارد. در کشور ما حدودا 3 میلیون زوج از مشکل ناتوانی جنسی رنج می برند و تنها حدود %1 آنها تحت درمان ناتوانی جنسی قرار گرفته اند! اولین قدم و چه بسا مشکل ترین مسئله در این بیماران پذیرش وجود مشکل می باشد زیرا پس از آن میتوان به آسانی روشی جهت درمان آن یافت.

مکانیسم نعوظ در آلت تناسلی
نعوظ طبیعی آلت به دنبال هماهنگی پیچیده ای که بین اعصاب؛ عروق و غرایز جنسی شخص صورت می گیرد اتفاق می افتد. این هماهنگی باعث هجوم خون به داخل آلت و به دنبال آن نعوظ آلت می گردد. در طول مدت نعوظ دریچه های وریدی بسته بوده بنابراین نعوظ تداوم می یابد. پس از انزال دریچه های وریدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه یافته و آلت تناسلی به حالت اولیه بر می گردد. لازم به ذکر است که افراد طبیعی چندین بار به هنگام خواب و در صبحگاه دچار نعوظ می شود ( نعوظ صبحگاهی )

چه عواملی باعث ناتوانی جنسی می گردند ؟
با بالا رفتن سن شیوع این مشکل افزایش می یابد و بطور کلی در %15 موارد علت ناتوانی جنسی بروز مشکلات روحی ( معمولا در افراد جوان ) و در %85 موارد به دلیل اختلال در عملکرد فیزیولوژیک شخص می باشد که شایع ترین علل آن بیماریهای عروقی %40 ( مانند تصلب شرایین )، دیابت %30، اختلالات عصبی %10 ( مانند قطع نخاع، پارکینسون، MS... ) جراحیهای لگن و صدمات آن %9 داروهای مختلف و مواد مخدر %8 ( مانند سیگار، داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد افسردگی ) و اختلالات هورمونی %3 می باشد.

تشخیص علت ناتوانی جنسی چگونه می باشد ؟
پس از مراجعه بیمار، مصاحبه پزشک با بیمار در مورد بیماریهای مختلف و عملکرد جنسی شخص اقدامات تشخیصی لازم انجام می شود . قبل از هر چیز بایستی مشخص گردد که علت ناتوانی مسائل روحی روانی است یا مسائل فیزیولوژیک. افرادی که ناتوانی آنها به دلیل مشکلات روحی روانی است معمولا نعوظ صبحگاهی دارند ولی در هنگام مقاربت قادر به ایجاد و حفظ آن نیستند ولی افرادی که دچار اختلالات فیزیولوژیک هستند نعوظ صبحگاهی مناسبی ندارند و ممکن است دچار بیماریهای مختلفی باشند که در بخش قبلی به آنها اشاره شد. با مراجعه به پزشک و مشخص شدن علت بیماری پزشک می تواند موثرترین و بی خطر ترین روش درمان ناتوانی جنسی را برای بیمار انتخاب کند. ممکن است در طی روند تشخیص نیاز به اقدامات پاراکلینیکی مانند Rigi-Scan ، کاورنوگرافی، سونوگرافی داپلر و ... باشد.
 
 
RigiScan          
Color Doppler
    Cavernosography    

درمان ناتوانی جنسی
در افرادی که دچار ناتوانی جنسی در اثر اختلال فیزیولوژیک هستند درمان ناتوانی جنسی بر حسب علت اختلال متفاوت است، مثلا در افرادی که صفات ثانویه جنسی در آنها رویت نمی شود درمان هورمونی اولین قدم است و در سایر بیماران باید از روشهای مختلف موجود استفاده کرد که در جدول زیر ، روشهای متداول درمان ناتوانی جنسی به همراه مزایا و معایب آنها بطور کامل توضیح داده شده است.
 
 
نوع درمان    نکات مثبت نحوه درمان
( advantage )    نکات منفی نحوه درمان
( Disadvantage )
مشاوره با متخصص مشکلات جنسی و یا روانپزشک
     بدون جراحی، کمک به شناخت مشکل و ایجاد رابطه خواهد شد.    طول درمان و هزینه آن مشخص نیست و درصدهای موفقیت متغیر است. در افراد دچار ناتوانی به علل فیزیولوژیک موثر نمی باشد.
قرص یوهیمبین    بدون جراحی و درد . ممکن است باعث افزایش میل جنسی در افراد سالم گردد.    مشخصا موثر نیست و تفاوت چندانی با دارونما (Placebo ) ندارد. مدت زمان طولانی باید استفاده شود و دارای عوارض جانبی ( ایجاد عصبانیت ) متعددی است.
درمان جایگزینی هورمونی    بدون جراحی و بدون درد، ممکن است باعث افزایش میل جنسی شود.    تنها در افرادی که دچار کاهش شدید سطح تستوسترون خون هستند ( افرادی که صفات ثانویه جنسی در آنها وجود ندارد) موثر می باشد. باعث بزرگی پروستات، تخریب کبد و احتباس آب در بدن می گردد. بخصوص در افراد با سطح تستوسترون طبیعی ممکن است آنها را در ریسک ابتدا به سرطان پروستات قرار دهد
قرص سیلدنافیلد ( ویاگرا )    بدون جراحی و درد، در حدود %70موارد موثر می باشد.    استفاده از آن در افرادی که نارسایی قلبی داشته و از ترکیبات نیترات استفاده می کنند ممنوع است. در همه افراد موثر نیست و دارای عوارض جانبی بوده و حتی مواردی از مرگ ناگهانی نیز گزارش شده است.
باعث افزایش ریسک سکته قلبی در افراد بالاتر از 50 سال می گردد و استفاده از آن در افراد زیر خطرناک است.
{ مبتلایان به نارسائی قلبی، گرفتگی عروق قلب تست ورزش مثبت فشار خون پائین تر از90/50 میلیمتر جیوه، حجم خون پائین و فشار خون بالاتر از 170/110 میلیمتر جیوه (که از داروهای متعدد استفاده می کنند)، انژینهای قلبی، اریتمی قلبی، سابقه سکته قلبی و یا مغزی، کور رنگی }
سال گذشته مرگ 130 نفر در ایالات متجده در ارتباط با استفاده از دارو ثبت شده و هم اکنون استفاده از آن در بیماران قلبی به عنوان یک روش درمانی مطمئن برای درمان ناتوانی جنسی (Safe Sex) به طور بسیار قوی زیر سئوال رفته است.
حتما باید با تجویز پزشک استفاده شود. و در افرادی بالاتر از 50 سال بایستی پس از مشاوره با متخصص قلب و عروق و تست ورزش تجویز گردد.
قرص زیر زبانی اپومورفین    در حدود %50 افراد موثر می باشد.    پر هزینه و دارای عوارض جانبی (تهوع، سرگیجه، تعریق، بی خوابی و ...) می باشد و هنوز توسط FDH تاییأ نشده است.


دستگاه اکستندر یا  
Largerbox              
  
در حدود %30 تاثیر گذار برای افراد زیر 28 سال با فیزیک جسمی بالاو توان خون رسانی  دو برابر حد معمول زیرا کشش در این دستگاه کاملا نا متعارف بوده وصرفا بافت اسفنجی الت دچار کشش می شود.    
در سال 2007 از طرف کمیته بهداشت سازمان بهداشت جهانی WHO رد صلاحیت شده ، به صورت معمول تا 40% کاهش نعوظ ، به دلیل استفاده گیره نوک الت پس از پایان دوره استفاده از دستگاه عوارضی مانند عدم کنترل دهانه مجرای پیشابراه و عدم کنترل انزال و ادرار ، کاهش نعوظ به صورت کامل بعد از 2 تا 4 سال و تبدیل شن الت به یک عضو کاملا غیر قابل استفاده


        دایت Matters Of Size  و
          Men Health             
     
بدون محودیت سنی ، افزایش خون رسانی به کلیه اعضاء تناسلی ، کنترل انزال در هر زمان ممکن و درمان زود انزالی به صورت %100 ، جلوگیری از بزرگ شدن پروستات ، آموزش کامل روان درمانی مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی  ، توضیحات به صورت کامل دربخش مربوبه محصولات داده شده است.    

در کمتر از %10 افراد به دلایل عصبی وسابق مصرف دارو های استروژنیک و پرئژسترونی نتیجه کامل حاصل نشده است – افراد ی که در دوره های پرورش اندام نتیجه گیری زودتر ازهورمون های پروژسترونی به میزان زیاد استفاده کرده اند لذا می توانید روش مناسبی برای درمان ناتوانی جنسی باشد. -
دستگاه واکیوم همراه
 
     بدون جراحی و درد، موفق ترین ، موثرین و مقرون به صرفه ترین روش درمان میکروپنیس و درمان ناتوانی جنسی می باشد که شانس موفقیت آن در حدود 98% تا100% است     نیاز به آموزش و همکاری دقیق بیمار دارد. در افرادی که همسر باکره دارند درمان اولیه نمی باشد. (این افراد می بایستی به توصیه های دقیق پزشکان گروه مهندسی پزشکی همراه توجه کامل بنمایند) کمتر از %1 از افراد ممکن است دچار غش (Shok Vasovageal) گردند که پس از استفاده مکرر برطرف خواهد شد.
(عدم موفقیت آن بعلت ناآشنایی و استفاده نادرست از آن است)
تزریق آمپول به داخل آلت تناسلی

     بدون جراحی، در حدود %65 موارد  موفقیت آمیز است.    بشدت دردناک است. باید توسط پزشک مجرب تزریق شود. بیش از دوبار در هفته نمی توان از این روش استفاده کرد. می تواند باعث فیبروز آلت و نعوظ طولانی مدت شود که حتی نیاز به جراحی خواهد داشت. به عنوان درمان ناتوانی جنسی توسط FDA تایید نشده است.
جراحی های عروقی
     تنها در افرادی که فاقد هرگونه ریسک فاکتور ( صدمه عصبی، سیگار، دیابت، فشار خون، سن بالا ... ) می باشند ممکن است موثر باشد ( البته در صورتیکه در بررسی های قبل از عمل تشخیص مشکل عروق ثابت شده باشد. )    بین %50-%40 موفقیت دیده شده است. (که درصد قابل قبولی نیست). یکنوع عمل جراحی می باشد. و فیبروز پس از عمل باعث کوچکتر سدن آلت می گردد، هرچند بسته شدن وریدها نقش مهمی در ایجاد حالت نعوظ دارد ولی همگان با این نظریه موافق نیستند که بستن وریدها موثر و یا منطقی برای درمان ناتوانی جنسی باشد، به سه دلیل :
1 - عضلات صاف دیواره وریدها نقش به سزائی در عملکرد انسدادی این وریدها دارند که افتراق بین اختلال در عملکرد این عضلات و عملکرد دریچه ای آن امکان پذیر نیست.
2- بدلیل نبودن روش دقیق ارزیابی وریدهای آلت جهت بررسی بیماری نشت وریدی (venous leakage)  میزان موفقیت پس از این عمل جراحی نیز قابل پیش بینی نیست و به مرور زمان تاثیر درمانی آن کاهش می یابد.
3- نحوه بستن وریدها و نتایج حاصل از آن توسط پزشکان مختلف بسیار متفاوت است. در نهایت بستن وریدها بعلت عدم موفقیت طولانی مدت توسط صاحب نظران توصیه نمی شود.
پروتز آلت
     آخرین روش درمان ناتوانی جنسی در صورت عدم موفقیت در روشهای دیگر است ( در کمتر از %5 موارد کاربرد دارد. )    نیاز به جراحی دارد و تهاجمی ترین روش درمان ناتوانی جنسی است. در 10% -5% موارد پس از گذشت 5 تا 10 سال دچار عفونت، پس زدگی و اختلال در عملکرد خواهد شد که در این صورت پروتز باید از بدن خارج گردد. پرهزینه ترین روش درمان ناتوانی جنسی است. باعث تغییرات غیر قابل برگشت در ساختمان آلت شده که انجام روشهای درمانی دیگر را غیر ممکن می سازد. در مقایسه با واکیوم اندازه آلت 20 تا %30 کوچکتر است.

لازم به ذکر است پس از قرص سیلدنافیل (دارای عوارض جانبی متعدد می باشد و رد تمام افراد قابل استفاده نیست) استفاده از دستگاه واکیوم شایع ترین درمان مورد استفاده در کشورهای دیگر. این روش درمانی بی خطرترین، مؤثرترین موفق ترین و مقرون به صرفه ترین روش درمان ناتوانی جنسی است..

نظرات مطلب

 • When someone writes an post he/she maintains the idea of a user
  in his/her mind that how a user can be aware of it. So that's why
  this post is perfect. Thanks!

 • If some one wishes to be updated with newest technologies
  therefore he must be visit this web site and be up to date daily.

 • Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding
  experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 • Greetings! I've been following your blog for some
  time now and finally got the courage to go ahead and give
  you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to mention keep up the excellent job!

 • I do believe all of the concepts you've offered in your
  post. They are very convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are very short for beginners. Could you please prolong them a little from
  next time? Thanks for the post.

 • Hello, I believe your website could possibly be having internet browser compatibility problems.

  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great
  blog!

 • Hello there! I could have sworn I've been to this blog before
  but after browsing through some of the post I realized it's new to me.
  Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be
  book-marking and checking back often!

 • If you desire to take much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won weblog.

 • My partner and I stumbled over here from a different website and thought I might check things out.

  I like what I see so now i am following you. Look forward to
  looking at your web page again.

 • Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for supplying these details.

 • certainly like your website however you need to check the spelling on quite a few of your
  posts. A number of them are rife with spelling issues and I
  find it very bothersome to inform the truth nevertheless I'll surely
  come back again.

 • Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
  I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I'd post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 • I'm amazed, I have to admit. Rarely do I come across a
  blog that's both equally educative and entertaining, and without a doubt,
  you've hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough people are speaking
  intelligently about. Now i'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 • whoah this weblog is fantastic i really like reading your articles.
  Stay up the good work! You realize, a lot of persons are hunting round for this information, you could aid them greatly.

 • Youu may alѕo have inexperienced tea or raspberry leaf tea.

 • Ϲumpara Raspberry Pi three Mannequin Β 1 Gb RAM dde la
  eMAG!

 • Hello there I am so glad I found your site, I really found you by error,
  while I was researching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but
  I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the excellent work.

 • No. a hyndгed twenty five, Vol.10. Romе,
  FAO.

 • Valuable info. Lucky me I discovered your web site accidentally, and I'm surprised why this
  twist of fate didn't came about in advance! I bookmarked it.

 • WOW just what I was looking for. Came here by searching
  for must've

 • I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the net will be much more useful than ever before.

 • Remarkable! Its truly remarkable piece of writing, I
  have got much clear idea concerning from this post.

 • Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.

  If you know of any please share. Thank you!

 • Please let me know if you're looking for a writer for
  your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Thank you!

 • Excellent, what a website it is! This blog presents valuable data to us, keep it up.

 • CBD

  I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit
  this website on regular basis to take updated from newest information.

 • Why users still make use of to read news papers when in this
  technological globe the whole thing is accessible on net?

 • It's very trouble-free to find out any matter on net
  as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.

 • This paragraph provides clear idea in support
  of the new visitors of blogging, that really
  how to do blogging and site-building.

 • Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's really informative.
  I'm gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue
  this in future. Lots of people will be benefited from your
  writing. Cheers!

فرم ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره سایت

 • دکتر مسیح بابائیان
  جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری و ناباروری

آخرین عناوین

گالری تصاویر

دکتر مسیح بابائیان

جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی و ناباروری

اطلاعات سایت